נמאס לכם מקפלי העור שנמצאים לכם בבטן? מעוניינים להיפטר מהם אחת ולתמיד אך חוששים מההליך הניתוחי הכרוך בטיפולי מתיחת בטן? אתם לא לבד. באופן טבעי אנשים רבים חוששים לעבור ניתוחים כירורגיים בגלל המורכבות של פרוצדורות כאלו, אם מבחינת הסיכונים הקיימים בהרדמה מלאה, החשש מנשיאת צלקת לכל החיים, הסיבוכים השונים שעשויים להתרחש במהלך הניתוח, וכמובן הליך ההחלמה הארוך והממושך שימנע מהם להתנהל בצורה שגרתית.

הבשורות הטובות הן כי ניתוחי מתיחת בטן נחשבים כנפוצים ולא מסוכנים, על אף המורכבות של הניתוח הכולל פתיחה של הבטן והסרת עודפי עור. כמו בכל ניתוח אחר, גם בהליך קוסמטי זה עשויים להיות סיבוכים וסיכונים אפשריים אך הם קטנים ונדירים ביותר, ומתגמדים לנוכח תוצאות הניתוח האסתטיות המרשימות המאפשרות צמצום היקפים וחיטוב הבטן והגוף.

כדי להבין מהו זמן ההחלמה מניתוח מתיחת בטן, כיצד הוא ישפיע על אורח החיים ומה ניתן לעשות כדי לייעל אותו – נפרט תחילה בצורה מקיפה אודות ניתוח מתיחת בטן, הסוגים השונים של הפרוצדורות הטיפוליות הקיימות בתחום וכן העלויות של הטיפולים.

מהו ניתוח מתיחת בטן?

כשמדברים על ניתוחי מתיחת בטן מתמקדים במטרה של ניתוח שכזה, שהיא בעיקרה סילוק והסרה של עודפי עור בבטן הפוגעים במראה האסתטי והמושך של הגוף האנושי. עודפי עור אצל נשים עשויים לטשטש את קימורי גופן הטבעי והמעוגל, ואילו אצל גברים עודפי העור ייצרו מראה עגול במקום קווים ישרים והבלטת שרירי הבטן. באמצעות ניתוח מתיחת בטן לגברים ונשים ניתן להיפטר מעודפי עור אלו, וכך להעניק לבטן מראה שטוח, חטוב והדוק יותר שיחמיא לגוף של כל אחד ואחת.

ניתוח להסרת עודפי עור בבטן – כיצד הוא מתבצע?

עודפי עור נגרמים לרוב כתוצאה מהיחלשות והתרופפות של רקמות השריר בבטן, אם בעקבות ירידה קיצונית במשקל הגוף, הריונות ולידות, או גורמים אחרים משמעותיים שהתחוללו בגוף וגרמו לעור בבטן להימתח ואז להתכווץ בצורה דרסטית ומהירה. משום כך ההליך של ניתוח מתיחת בטן יכלול פתיחה של הבטן באמצעות חתך המבוצע בחלק התחתון בבטן, הידוק וחיזוק רקמות השרירים, הסרה של עודפי עור ורקמות שומן היוצרים את מראה קפלים בבטן, ולאחר מכן מתיחה ותפירה של הבטן בהתאם למידות ולהיקפים החדשים שלה.

סוגים של ניתוחי מתיחת בטן

עודפי עור בבטן עשויים להתרחש מסיבות רבות ומגוונות, ולכן הטיפול בהצטברות עודפי עור מיותרים אלו איננו אחיד לכל מקרה ומחולק לשלושה סוגים עיקריים:

תהליך ההחלמה מניתוח מתיחת בטן

ניתוח מתיחת בטן קלאסי מתבצע בחדר ניתוח תחת הרדמה מלאה, ונמשך בין 3-4 שעות בהתאם לכמות עודפי העור הדורשים הסרה ומורכבות ההליך הניתוחי. לאחר סיום הניתוח המטופל מועבר לחדר התאוששות, ולאחר מספר שעות של התאוששות מלאה ומעקב צמוד הוא מועבר למחלקה ונשאר לאשפוז של לילה אחד. לאחר בדיקה של הרופא המנתח המטופל משוחרר לביתו, כאשר הוא מקבל מהמנתח מידע מפורט אודות תהליך ההחלמה והנחיות נוספות אותן הוא חייב למלא.

בשבועיים הראשונים לאחר הניתוח צפויים להיות כאבים ומוגבלות בתנועה, במיוחד לאחר מתיחת בטן היקפית הנעשית לצורך הסרת עודפי לאחר ירידה במשקל, כיוון שהחתך הוא גדול ומשמעותי יותר וכן אזורי הטיפול הם נרחבים. לאחר שבועיים ניתן לחזור בהדרגה לעבודה וכן לנהיגה עצמאית, כאשר חזרה מלאה לשגרה תתבצע כחודש וחצי עד חודשיים לאחר הניתוח.

כיצד ניתן לייעל את תהליך ההחלמה לאחר הניתוח?

תהליך ההחלמה מניתוח מתיחת בטן צפוי להיות מעט ארוך, אך כדי לייעל אותו כמה שיותר חשוב לעקוב אחר ההנחיות שהמנתח פירט לכל מטופל טרם שחרורו מבית החולים. על מנת לזרז את תהליך ההחלמה, יש להקפיד ללבוש על הבטן את המחוך המיוחד שיוצר לחץ על אזור הניתוח ושומר על הבטן הדוקה ושטוחה. במקרה של כאבים באזור הניתוח רצוי ומומלץ ליטול משככי כאבים שהרופא רשם, כדי לסייע לגוף להתאושש בצורה טובה יותר ולהקפיד על תנועתיות מסוימת של הגוף ולא להימנע מקימה מהמיטה.

מהי מתיחת בטן ללא ניתוח?

בנוסף לשיטת מתיחת בטן בצורה כירורגית, קיימת אפשרות למצק ולחטב את הבטן גם באמצעות טיפולים לא פולשניים במקרים של עודפי עור שטחיים וקטנים בבטן. מתיחת בטן ללא ניתוח כוללת טיפולים אסתטיים המבוצעים באמצעות מכשירים מיוחדים כמו לייזר, גלי רדיו או מכשיר הפולט קור בעוצמה גבוהה כאשר המטרה היא לבצע הרס של רקמות שומן ועודפי עור, וכך לשטח את הבטן ולצמצם היקפים. בנוסף ליתרונות אלו, מחיר מתיחת בטן ללא ניתוח יהיה נמוך משמעותית לעומת ניתוח מתיחת בטן.

האם תהליך הסרת עודפי עור ללא ניתוח אינו מצריך זמן החלמה?

בשונה מניתוחי מתיחת בטן, הטיפולים להסרת עודפי עור ללא ניתוח אינם כוללים הליכים פולשניים של פתיחת הבטן, הידוק שרירים, חיתוך טבור וכו' ולכן זמן ההחלמה מהם הוא שונה באופן מהותי. ניתן לומר כי ישנם טיפולים המאפשרים חזרה לשגרה כבר באותו היום, וכך מונעים את הצורך בתהליך התאוששות והחלמה.