עור רפוי באזור הבטן עשוי להשפיע על המראה האסתטי של הגוף, כיוון שההשפעות הנובעות מרפיון של העור יוצרות שטחים נרחבים של עור בעל קפלים משמעותיים שלא ניתן להסתירם באמצעות הבגדים. בטן משתפלת ורפויה נגרמת כתוצאה מהצטברות של עודפי עור משמעותיים באזור הבטן כתוצאה מירידה דרסטית במשקל הגוף, או נשים שעברו הריונות וסובלות ממצב של היפרדות שרירי הבטן לאחר הלידה, שזהו מצב היוצר קפל בבטן כתוצאה מהיחלשות השרירים באזור זה.

במקרים אלו הפתרון המתאים הוא הליך קוסמטי להידוק השרירים הרפויים ומתיחת הבטן, כך שהעור יחזור להיות גמיש ואלסטי והבטן תראה מתוחה ואסתטית יותר. כיוון שעודפי עור מכילים רקמות עור ושומן עודפות, יש לבצע הליך ניתוחי להסרתם באמצעות ניתוח מתיחת בטן. סוג והליך הניתוח מותאם לכל מטופל על פי כמות ומיקום עודפי העור, ולכן כיום ניתן למצוא סוגים שונים של ניתוחים למתיחת בטן עליהם נרחיב כאן ונעמוד על ההבדלים ביניהם.

מידע כללי על ניתוח מתיחת בטן

בטרם נפרט על כל סוג של ניתוח מתיחת בטן, נעניק מידע כללי אודות ניתוחי מתיחת בטן, יעילותם ומטרתם. מדובר על ניתוחים אסתטיים למטרות קוסמטיות המאפשרות למצק ולחטב את אזור הבטן באמצעות מתיחה מלאכותית של הבטן, כך שהיא תתאים למידות החדשות ולגזרת הגוף המחמיאה בהתאם לקימורים הטבעיים של כל מטופל. חשוב להבדיל בין בטן משתפלת כתוצאה מהצטברות של עודפי עור לבין בטן המשתפלת כתוצאה מעודף משקל, כיוון שניתוח מתיחת בטן ייעודי רק עבור גברים ונשים המעוניינים לטפל בהסרה של עודפי עור בבטן שנגרמו כתוצאה מהליכי דיאטה קיצוניים, כאשר הגוף איננו מסוגל לכווץ את עודפי העור באמצעות פעילות גופנית ושינוי הרגלים תזונתיים.

מהלך הניתוח להסרת עודפי העור ומתיחת הבטן נקבע בהתאמה אישית לכל מטופל על פי שלושה סוגים שונים של ניתוחים – מתיחת בטן מלאה, מתיחת בטן היקפית ומתיחת בטן חלקית.

מהי מתיחת בטן מלאה?

סוג זה של ניתוח מתיחת בטן נחשב להליך כירורגי קלאסי להסרת עודפי עור לאחר ירידה במשקל, כיוון שהוא מתמקד בסילוק והסרה של עודפי עור משמעותיים שהצטברו בבטן על מנת לצמצם את היקפי הבטן, להדק את שרירי הבטן ולהעניק לה מראה חטוב ואסתטי יותר. למעשה ניתן לומר כי ניתוח זה מאפשר להשיג את התוצאות הרצויות לאחר הליך דיאטה משמעותי כמו ניתוח בריאטרי או שינוי אורח חיים, וכך להתאים את העור למידות החדשות והמצומצמות של הגוף לאחר השלת קילוגרמים רבים.

מהי מתיחת בטן היקפית (מלאה)?

פרוצדורה ניתוחית זו זהה במהותה לניתוח מתיחת בטן מלאה, כאשר ההבדל המרכזי בין שתי פרוצדורות אלו נוגע למיקום החתך הניתוחי באמצעותו מסירים את עודפי העור. במהלך ניתוח מתיחת בטן החתך מבוצע ברוחב הבטן בלבד, ואילו בניתוח מתיחת בטן היקפית החתך מבוצע לרוחב הבטן וממשיך אל האזורים המקיפים אותו במותניים ובגב. הסיבה לביצוע חתך רוחבי והיקפי זה נובעת מהצורך לבצע ניתוח להסרת עודפי עור שהצטברו בחלקים ההיקפיים לבטן, וכך לאפשר חיטוב וצמצום היקפים מלא גם מאזורים כמו מותניים, גב וישבן בנוסף למתיחת הבטן.

מיני מתיחת בטן – מתיחת בטן חלקית

סוג נוסף של ניתוח מתיחת בטן הנחשב מתקדם ויעיל, כיוון שהוא מאפשר לבצע מתיחה והידוק של הבטן בזמן קצר יותר מניתוח מתיחת בטן קלאסי, ולכן הוא אינו כרוך בצלקות משמעותיות וזמן החלמה ארוך וממושך. בהליך ניתוחי זה מתבצעות פעולות להסרת עודפי עור מאזור הבטן התחתונה בלבד, כאשר הסרת רקמות השומן ועודפי העור מתבצעת עד לגובה הטבור ואיננה מצריכה הפרדה של הטבור ומיקומו מחדש לאחר מתיחת העור בבטן. כיוון שמיני מתיחת בטן מתבצעת רק בבטן התחתונה, היא ייעודית עבור נשים הסובלות מהצטברות של עודפי עור לאחר לידה המתרכזים באזור הרחם.

האם יש הבדל בין מתיחת בטן לגברים ונשים?

הצטברות של עודפי עור בבטן עשויה להתרחש בגופם של גברים ונשים כאחד, ולכן ניתן לראות ביקוש גבוה לביצוע פרוצדורה זו הן בקרב גברים והן בקרב נשים המעוניינים לחטב ולמצק את הבטן שלהם. למרות שקיימים הבדלים מהותיים באנטומיית הגוף של גברים ונשים, הליך הניתוח המתבצע לצורך מתיחת בטן איננו שונה מגברים ונשים ומתבצע באופן זהה – פתיחת הבטן, הסרה של רקמות שומן ועודפי עור, הידוק שרירים, מתיחת העור בבטן כך שיתאים להיקפים החדשים בצורה פרופורציונלית ותפירת החתך מתחת לקו המותניים.

עשויים להיות הבדלים בהליכים המשלימים המתבצעים במהלך הניתוח, כך שגברים המעוניינים להדגיש את הקוביות בבטן ולהעצים את המראה הגברים יוכלו לבחור בהליך קוסמטי ייעודי לכך, ואילו נשים המעוניינות לשדרג את המראה החטוב של הבטן באמצעות הגדלה או הרמת חזה יוכלו לבחור בהליך האסתטי הנדרש.

מתיחת בטן ללא ניתוח – למי זה מתאים?

עבור גברים ונשים המעדיפים להימנע משכיבה על שולחן הניתוחים ולעבור ניתוח מלא למתיחת בטן, קיימות חלופות אסתטיות יעילות שאינן כרוכות בהליכים כירורגיים ופתיחה של הבטן לצורך הסרת עודפי עור. טיפולים אלו כוללים כמה שיטות כמו מתיחת בטן בלייזר, המסת שומן בגלי רדיו והקפאת שומן באמצעות מכשור ייעודי הפולט קור בעוצמה גבוהה.

שיטות אלו מאפשרות לבצע הרס של תאי שומן ומתיחת העור ללא צורך בפתיחה של הבטן, אך הן יעילות רק במקרים של הצטברות עודפי עור שטחיים וקטנים. עודפי עור משמעותיים ונרחבים בבטן יחייבו פעולה פולשנית לצורך הסרה מלאה ויעילה שלהם.

מחיר מתיחת בטן

כיוון שקיימים סוגים שונים של טיפולי מתיחת בטן, העלויות הסופיות של טיפולים אלו משתנים בהתאם לסוג ההליך שבוצע במטרה לבצע מתיחת בטן איכותית. המחיר הממוצע של ניתוחי מתיחת בטן יתחיל מ-25,000 ₪ ועשוי להגיע עד 60,000 ₪ בהתאם לסוג הניתוח שבוצע והמורכבות שלו. לעומת זאת, טיפולי הסרת עודפי עור ללא ניתוח יעלו פחות מכך כאשר העלות הממוצעת תהיה בין 5,000-15,000 על פי סוג הטיפול שבוצע ומספר הטיפולים הנדרשים לכל מטופל.