ניתוח מתיחת בטן נועד לטפל בהצטברות של עודפי עור לאחר ירידה במשקל, או כתוצאה משינויים גנטיים וסביבתיים המשפיעים על האלסטיות של העור בבטן, וכן גם לצורך הסרה של עודפי עור לאחר לידה והריונות שהצטברו באזור הבטן התחתונה אצל נשים. למרות שמדובר על ניתוח למטרות אסתטיות בלבד ולא לצורך רפואי / בריאותי, יש לזכור כי זהו הליך כירורגי לכל דבר ולכן יש להקפיד לשמור על ההנחיות לאחר הניתוח כדי לשמר את התוצאות הקוסמטיות שהפרוצדורה מעניקה לגוף המטופל.

מחיר מתיחת בטן נע בממוצע בין 25,000-60,000 ₪, בהתאם לסוג הניתוח ומורכבותו, ולכן הקפדה על ההנחיות לאחר הניתוח הן מהותיות לצורך מניעת טיפולים וניתוחים חוזרים העשויים לעלות לא מעט כסף. אם כך מהן ההנחיות וכיצד יהיה אפשר למקסם את תוצאות הניתוח לאורך שנים ארוכות? נרחיב על הנושא הזה בעמוד הנוכחי.

מדוע הליך ההחלמה מניתוח מתיחת בטן הוא ארוך יחסית?

אין זה סוד כי ניתוח מתיחת בטן לגברים ונשים כרוך בהליך החלמה והתאוששות ארוכים יחסית, הנמשכים בממוצע שלושה שבועות עד חודשיים, בהתאם לסוג הניתוח שבוצע, רמת המורכבות שלו, כמות עודפי העור שהוסרו מהגוף, מצבו הבריאותי של המטופל ועוד פרמטרים רבים נוספים. הסיבה להחלמה הממושכת היא הפרוצדורה הניתוחית המתבצעת בפועל לצורך הסרת עודפי עור, למרות שאיננה נחשבת מורכבת מדי או מסוכנת.

במהלך הניתוח המנתח הפלסטי מבצע חתך לרוחב הבטן כדי לחשוף את סיבי שרירי הבטן, וכך שהוא יוכל להדק אותם ולהחזיר לבטן את המראה החטוב והשטוח. לאחר מכן המנתח יסיר את עודפי העור באמצעות סילוק של רקמות עור ושומן עודפים, ויבצע חתך מדויק של הטבור כדי להתאימו למיקומו החדש לאחר מתיחה ועיצוב הבטן. כל ההליך הכירורגי הזה נמשך מספר שעות וכולל תהליכים ניתוחיים מורכבים, ולכן הליך ההחלמה יהיה בהתאם ממושך יחסית כדי לאפשר לגוף להתאושש ולהחלים כראוי.

האם כל ניתוח להסרת עודפי עור כרוך בהליך החלמה ממושך?

ניתן לחלק את ניתוחי מתיחת הבטן לשלושה סוגים עיקריים – מתיחת בטן קלאסית, מתיחת בטן היקפית ומתיחת בטן חלקית (מיני מתיחת בטן). כל אחד מניתוחים אלו מבוצע באופן שונה, ומותאם לכל מטופל בהתאם לרצונו האסתטי, מיקום וכמות עודפי העור הדורשים הסרה. לכן ניתן לומר כי לכל הליך ניתוחי למתיחת בטן צפוי להיות הליך החלמה שונה, כאשר ניתוח מתיחת בטן היקפית (מלאה) יהיה ארוך יותר לעומת ניתוח מתיחת בטן חלקית.

החלמה מניתוח מיני מתיחת בטן לעומת מתיחת בטן היקפית (מלאה)

ניתוח מתיחת בטן היקפית (מלאה) מתבצע באזור הבטן, וכן באזורים ואיברים המקיפים את הבטן בהם הצטברו עודפי עור כמו גב, ירכיים, ישבן ואגן. משום כך ההליך הניתוחי יכלול חתך לרוחב הבטן וכן חתך היקפי עד לאזור הגב, כיוון שכך המנתח יוכל להגיע לכל הרקמות העודפות ויבצע הסרה שלהן בצורה יעילה. לעומת זאת, ניתוח מתיחת בטן חלקית יבוצע רק באזור הבטן התחתונה, ולכן ההליך הניתוחי יהיה פשוט יותר ולא יערב אזורים נרחבים בבטן, ולכן הליך זה מוכר גם בשם מיני מתיחת בטן.

מה המטרה של לבישת חגורת לחץ לאחר הסרת עודפי עור בבטן?

אחת מההנחיות הגורפות והמחייבות את המטופלים שעברו ניתוחי מתיחת בטן תהיה לבישה של חגורת לחץ, שהינה אלמנט רפואי הכרחי להליך ההחלמה מהניתוח. חגורת הלחץ תקנה לבטן לחץ מתון ויעיל, וכך תפחית בצורה משמעותית את הצטברות הנוזלים באזור הניתוח כתוצאה מלחץ טבעי על רקמות הבטן. משך הזמן בו המטופל מוכרח ללבוש את חגורת הלחץ יהיה בין שבועיים ועד חודש, כאשר ההנחיה הספציפית תינתן לכל מטופל בהתאם לצורך האישי וקצב ההתאוששות הטבעי של גופו.

מהן ההנחיות לאחר ניתוח מתיחת בטן והסרת עודפי עור?

יש להדגיש כי ההנחיות לאחר ניתוח מתיחת בטן יינתנו לכל מטופל באופן אינדיבידואלי לפני שחרורו הביתה על ידי המנתח, אך ניתן לומר כי ההנחיות הכלליות לאחר הניתוח מתרכזות לכמה פרמטרים עיקריים:

האם ההנחיות רלוונטיות גם לאחר מתיחת בטן ללא ניתוח?

גברים ונשים הסובלים מהצטברות שטחית וקטנה של עודפי עור בבטן, יהיו מועמדים מתאימים לרוב לטיפולי מתיחת בטן ללא ניתוח כמו מתיחת בטן בלייזר, המסת שומן בגלי רדיו או הקפאת שומן. טיפולים אלו אינם כרוכים בהליך ניתוחי הכולל פתיחה של הבטן והידוק סיבי השריר, כיוון שהליך הסרת עודפי עור ללא ניתוח מבוצע באמצעות מכשור מתקדם שאינו מצריך הליך פולשני.

משום כך טיפולים אלו אינם מצריכים מהמטופלים הליך החלמה ארוך של כמה שבועות עד חזרה מלאה לשגרה, ולכן ההנחיות שצוינו לעיל אינן רלוונטיות עבורם.