בין שלל הטיפולים האסתטיים הקיימים כיום, ניתן למצוא גם טיפולים קוסמטיים יעילים ומתקדמים המאפשרים לחטב ולמצק את הגוף כך שיראה אסתטי ומושך יותר. טיפולים אלו כוללים את ניתוחי מתיחת הבטן, שהפכו להיות פופולריים במיוחד בשנים האחרונות במקביל לעליית המודעות של צעירים ומבוגרים בנוגע לשמירה על אסתטיקה ויופי. לאחר הניתוח התוצאות ניכרות לעין באופן מידי, כיוון שההליך כרוך בפרוצדורה כירורגית להסרת עודפי עור המעוותים את קימורי הגוף הטבעיים.

השינוי הגופני לאחר הניתוח הוא מיטבי ומשביע רצון עבור כל המטופלים, אך חשוב לזכור כי אין מדובר בפתרון קסם לבעיית השמנה או משקל עודף – ולכן חשוב להקפיד על תזונה מאוזנת, בריאה ונכונה לאחר ניתוח מתיחת בטן כדי לשמר את התוצאות המרשימות לאורך שנים ארוכות. אין זה סוד כי מחיר מתיחת בטן עשוי להסתכם בכמה עשרות אלפי שקלים, לכן כדאי להקפיד על התזונה המתאימה כדי להימנע מהוצאות גבוהות נוספות לטיפולי מתיחת בטן נוספים.

מהו ניתוח מתיחת בטן?

מדובר על פרוצדורה כירורגית המתבצעת בחדר ניתוח, לאחר שהמטופל נמצא תחת הרדמה מלאה. למרות ההליך הניתוחי, ניתוח מתיחת בטן איננו נחשב מסוכן ולכן הוא מעניק מענה מצוין ויעיל עבור גברים ונשים הסובלים מהצטברות של עודפי עור באזור הבטן. השיטה הניתוחית של מתיחת בטן לגברים ונשים כוללת פתיחה של הבטן, סילוק והסרה של עודפי עור ורקמות שומן עודפים מחלל הבטן, הידוק סיבי השריר הרופפים בבטן, חיתוך הטבור לצורך התאמתו הפרופורציונלית לבטן לאחר מתיחתה, ולבסוף מתיחה ועיצוב העור בבטן בהתאם לקימורי ומידות הגוף הטבעיים.

מתי עשויים להצטבר עודפי עור בבטן?

ריכוז של עודפי עור בבטן עשוי להתחולל מגורמים שונים ומגוונים כמו הריונות ולידות, ירידה קיצונית במשקל הגוף, היחלשות של שרירי הבטן, גורמים גנטיים, גורמים סביבתיים המשפיעים על החיוניות של העור וכן גורמים נוספים כאשר הסיבות המרכזיות לעודפי עור אלו הינן התרופפות של שרירי הבטן או איבוד הגמישות והאלסטיות של העור – וכתוצאה מכך נותרים עודף קפלים באזור הבטן, המשנים ומעוותים באופן מהותי את מראה וקימורי הגוף הטבעיים.

מתי כדאי לעבור ניתוח להסרת עודפי עור?

הדרך הטובה ביותר להיפטר מעודפי עור מיותרים בבטן, היא באמצעות ניתוח מתיחת בטן שנועד להסיר עודפי עור ושומן, להדק את דופן הבטן, ולהקנות מראה גוף חטוב ואסתטי יותר. למרות שמדובר על פתרון אסתטי יעיל במיוחד, יש לזכור כי זהו הליך כירורגי לכל דבר הכרוך בהחלמה של כמה שבועות ובאופן טבעי גם בסיכונים בריאותיים אפשריים. לכן כדאי לעבור ניתוח להסרת עודפי עור במקרים שקיימים עודפי עור נרחבים בבטן כמו לאחר ניתוח קיצור קיבה, שאחת מההשלכות שלו היא הצטברות עודפי עור לאחר ירידה במשקל הגוף.

גם נשים שעברו הריונות ונותרו עם עודפי עור לאחר לידה המתרכזים באזור הבטן התחתונה, זאת כתוצאה מהתמחות גדולה של העור וחוסר יכולת לכיווצו בגלל השינוי הקיצוני או היחלשות דופן הבטן, יהיו מועמדות טובות לניתוח מתיחת בטן שיחזיר להן את המראה האסתטי לאזור זה בגוף.

מהו תהליך ההחלמה לאחר ניתוח מתיחת בטן?

לאחר סיום הניתוח והעברת המטופל לחדר התאוששות, הוא מועבר למחלקה ונשאר לאשפוז במהלך הלילה או יום נוסף בהתאם לשיקול דעתו של המנתח, ולאחר מכן הוא משתחרר לביתו עם הנחיות מפורטות בנוגע לתהליך ההחלמה ועד חזרה מלאה לשגרה היומיומית. מטופלים שעברו מתיחת בטן מלאה הכרוכה בחתך נרחב באזור הבטן והגב, יוכלו לחזור לשגרה זמן ארוך יותר מניתוח מתיחת בטן קלאסי כיוון שההליך הניתוחי הוא מורכב ומקיף יותר. לעומת זאת, עבור מטופלים לאחר ניתוח מסוג מיני מתיחת בטן צפוי הליך החלמה קצר ופשוט יותר, כיוון שהפרוצדורה הכירורגית מבוצעת רק באזור הבטן התחתונה וכוללת חתך קטן יותר ללא צורך בהידוק השרירים בבטן.

אילו הנחיות חשוב ליישם לאחר הניתוח?

על מנת לייעל את תהליך ההחלמה ולאפשר לגוף לחזור במהרה לשגרה, חשוב להיצמד אחר ההנחיות של המנתח להתאוששות בבית. לרוב ההמלצות יהיו להימנע מפעילות גופנית מספר שבועות לאחר הניתוח, זאת כדי לאפשר לגוף להחלים בצורה הטובה ביותר וכן למנוע היווצרות של שטפי דם ועיכוב בהחלמה של אזור הניתוח. בין אם המטופל עבר ניתוח מתיחת בטן קלאסית, היקפית או מתיחת בטן חלקית – הוא מוכרח ללבוש חגורת בטן מיוחדת היוצרת לחץ על אזור הניתוח, כדי לסייע לגוף להפחית את הלחץ על הבטן וכך למנוע הצטברות של נוזלים העשויים ליצור בצקות ולהאריך את תקופת ההחלמה.

מדוע שמירה על התזונה חשובה לאחר ניתוח מתיחת בטן?

בנוסף להנחיות הבסיסיות והחשובות לייעול תהליך ההחלמה לאחר הניתוח, חשוב להקפיד גם על סוג התזונה שצורכים באופן יומיומי. התוצאות של ניתוח מתיחת בטן הן משמעותיות וניכרות לעין, ולכן כדי לשמר את המראה החטוב, האסתטי והצעיר לאחר ההליך הניתוחי מומלץ להימנע מאכילה של מזונות שומניים או כאלו הכוללים כמות גבוהה של פחמימות ריקות – כיוון שאלו עשויים ליצור בגוף עודפי שומן המשפיעים באופן ישיר על הצטברות רקמות שומן ועודפי עור בבטן.

כדי לשמר את תוצאות הניתוח לטווח ארוך, מומלץ לאמץ אורח חיים בריא ומאוזן הכולל תזונה נכונה העשירה בחלבון, ירקות וויטמינים חיוניים לגוף ומשולב עם פעילות גופנית מתונה וקבועה.

האם קיימת חשיבות לתזונה גם לאחר מתיחת בטן ללא ניתוח?

גם מטופלים המחליטים לבצע מתיחת בטן באמצעות טיפולים לא פולשניים כמו מתיחת בטן בלייזר, המסה או הקפאת שומן וכו' מוכרחים להקפיד על תזונה בריאה ומאוזנת שתמנע מהם להעלות את מסת השומן בגוף. טיפולי הסרת עודפי עור ללא ניתוח נחשבים כיעילים רק עבור מטופלים הסובלים מעודפי עור שטחיים וקטנים בלבד באזור הבטן, אך גם במקרה זה היעילות שלהם לטווח הארוך תלויה בשמירה על תזונה מאוזנת ובריאה לגוף.