במקרים בהם הבטן מאבדת מהחיוניות והאלסטיות שלה והיא נראית כמו בלון שחסר לו הרבה אוויר, מדובר על בעיה קוסמטית מהותית הפוגעת בדימוי העצמי ובהרגשת הביטחון. גברים ונשים הסובלים מבטן רפויה ומדולדלת שאיננה נראית אסתטית, יכולים למצוא פתרון מועיל לכך באמצעות ניתוח מתיחת בטן. כיוון שמדובר על הליך כירורגי הכרוך בהרדמה מלאה, חתך לרוחב הבטן, הסרה של עודפי עור והידוק מלאכותי של שרירי הבטן – יש להעניק לגוף זמן התאוששות והחלמה מהפרוצדורה הרפואית, לפני שחוזרים לשגרה מלאה ויומיומית.

כדי להבין מתי ניתן לחזור לשגרה מלאה לאחר הניתוח הכוללת גם חזרה לקיום יחסי מין, נפרט מידע ועובדות חשובות בנושא טיפולי מתיחת בטן לגברים ונשים.

מהם הגורמים להיווצרות עודפי עור בבטן?

העור על גופנו בעל תכונות טבעיות המאפשרות לו להתרחב ולהתכווץ בהתאם להיקפי הגוף. במקרים בהם העור מאבד את היכולת האלסטית הטבעית שלו, אם כתוצאה מגורמים גנטיים או סביבתיים, הוא הופך להיות רפוי ומאבד את היכולת להימתח  – וכך למעשה נוצרים עודפי עור המעניקים מראה של עור רופס ולא יפה. כיוון שאזור הבטן הוא בעל שטח רחב בגוף, עודפי העור עשויים להתרכז בו בצורה בולטת ולהשפיע על המראה האסתטי של הגוף.

נוסף לגורמים גנטיים וסביבתיים, העור עשוי לאבד מהאלסטיות שלו גם כתוצאה מגורמים נוספים כמו ירידה דרסטית במשקל הגוף, אם לאחר דיאטה קיצונית או ניתוח קיצור קיבה או הריונות ולידות.

ניתוח מתיחת בטן – במה ההליך הכירורגי כרוך?

ניתוח מתיחת בטן נועד לטפל בהצטברות של עודפי עור באזור הבטן, בין אם מדובר על ריכוז עודפי עור בבטן העליונה, התחתונה או בצידי הבטן. בכדי לסלק את עודפי העור המיותרים, המנתח הפלסטי מבצע חתך באזור הבטן התחתונה כדי שיהיה ניתן להסתיר אותה באמצעות בגדים, חושף את סיבי שרירי הבטן ומהדק אותם ובמקביל מסיר רקמות עור ושומן עודפות, ולאחר מכן מותח את הבטן ומעצב אותה בהתאם לקימורי הגוף הטבעיים.

מתיחת בטן לצורך הסרת עודפי עור לאחר ירידה במשקל

ההליך הניתוחי הקלאסי של מתיחת בטן מבוצע באזור הבטן בלבד, אך במקרים בהם קיימים עודפי עור נרחבים הנמצאים באזורים היקפיים לבטן כמו גב, ישבן, ירכיים ואגן – ניתן להסיר את עודפי העור המיותרים במהלך הניתוח מתיחת בטן, בתהליך כירורגי הנקרא מתיחת בטן היקפית (מלאה) המטפל בכל עודפי העור ההיקפיים, ולכן כרוך בפרוצדורה מורכבת יותר.

מהי מיני מתיחת בטן ולמי היא מתאימה?

זהו סוג נוסף של הליך ניתוחי למתיחת בטן והסרת עודפי עור, שגם הוא ייעודי עבור קהל מטופלים מסוים הסובל מהצטברות של עודפי עור בבטן. מיני מתיחת בטן, הנקרא גם מתיחת בטן חלקית, נחשב להליך קצר ופשוט יותר כיוון שהוא מטפל בעודפי עור בבטן התחתונה בלבד. לכן הפרוצדורה איננה כרוכה בהליכים המבוצעים בניתוחי מתיחת בטן האחרים כמו הידוק שרירים וחיתוך הטבור, אלא רק בהסרה ממוקדת של עודפי עור בחלק התחתון בבטן. משום כך זהו ניתוח ייעודי עבור נשים הסובלות מהצטברות עודפי עור לאחר לידה.

טיפולי מתיחת בטן ללא ניתוח – למי הם מתאימים?

נוסף להליכים הכירורגיים שנועדו למתיחת בטן, ישנם פתרונות אסתטיים יעילים נוספים בתחום שאינם כרוכים בהליך ניתוחי. אחת מהשיטות של הסרת עודפי עור ללא ניתוח היא מתיחת בטן בלייזר, המבוצעת באמצעות מכשור מתקדם המאפשר למצק ולחטב את הבטן ללא צורך בניתוח פולשני. שיטה נוספת היא המסת שומן ומיצוק הבטן באמצעות גלי רדיו, המבוצעת גם היא באמצעות מכשור מתקדם וייעודי לכך. באמצעות טיפולים אלו המטופלים אינם צריכים לעבור תהליך החלמה ארוך לאחר סיום הטיפול, וכך לרוב אין כל הגבלה מביצוע פעילויות שגרתיות כמו קיום יחסי מין.

למרות שמדובר על טיפולים לא פולשניים המונעים את הצורך בהחלמה והתאוששות של כמה שבועות, הם אינם מתאימים לכל אחד. טיפולי מתיחת בטן ללא ניתוח יהיו יעילים רק במקרים של עודפי עור שטחיים וקטנים, ולכן גברים ונשים עם עודפי עור משמעותיים יצטרכו לעבור ניתוח מתיחת בטן והליך החלמה ארוך כדי ליהנות מבטן חטובה ואסתטית.

מהו תהליך ההחלמה לאחר ניתוח מתיחת בטן?

בכדי לשמר את תוצאות ניתוח מתיחת בטן המעניקות בטן שטוחה, הדוקה ואסתטית יותר חשוב להיצמד להנחיות ההחלמה לאחר הניתוח. תהליך ריפוי הרקמות עשוי להימשך מספר שבועות, לכן בזמן הזה חשוב להימנע מכל פעילות גופנית מאומצת כדי לאפשר לגוף להחלים ולהתאושש כראוי. בכדי לעודד את הרקמות בבטן להחלים בצורה מיטבית, יולבש על כל המטופל חגורת לחץ רפואית לאחר הניתוח שתעניק לחץ מתון על האזור, ותמנע הצטברות של נוזלים ונפיחות בבטן.

האם יש מניעה מקיום יחסי מין לאחר ניתוח מתיחת בטן?

כיוון שהבטן עברה הליך מורכב הכולל את פתיחתה הכירורגית, הידוק שרירי הבטן, הסרת רקמות עור ושומן וכן חיתוך ועיצוב הטבור – כל אזור הניתוח יהיה רגיש יותר, ולכן יש להיזהר בכל פעולה שתפעיל לחץ על אזור זה. לכן קיום יחסי מין לאחר ניתוח מתיחת בטן אינו מומלץ בימים הראשונים לאחר הניתוח, כדי למנוע מאמץ מוגבר על הגוף ובמיוחד אזור הבטן. באופן כללי החזרה לקיום יחסי מין תלויה בכל מטופל על פי הרגשתו, אך ההמלצה היא להימנע מקיום יחסי מין בתנוחה המיסיונרית במשך מספר שבועות, כיוון שתנוחה זו עשויה להפעיל לחץ על אזור הניתוח ולפגוע בתהליך ההחלמה.

מתי ניתן לחזור לשגרה מלאה לאחר ניתוח להסרת עודפי עור?

בנוסף לחזרה לקיום יחסי מין לאחר הניתוח, יש לזכור כי החזרה לשגרה מלאה ויומיומית צריכה להיעשות באופן הדרגתי על פי הרגשתו האישית של כל מטופל, וכן בהתאם לסוג הניתוח שבוצע ורמת המורכבות שלו.