החלטתם לברר על ניתוח מתיחת בטן כדי להסיר עודפי עור בבטן, אך להפתעתכם המנתחים הפלסטיים השונים איתם נפגשתם חייבו אתכם להפסיק לעשן כתנאי לביצוע הניתוח. כיוון שאתם מעשנים כבר שנים ארוכות, זהו הרגל קבוע ושגרתי אצלכם שאינכם יכולים להפסיק אותו ביום בהיר אחד. לכן אם המחויבות בהפסקת עישון היא זו המונעת ממכם לבצע את הניתוח הקוסמטי שישפר את מראה גופכם, כדאי שתכירו את ההשלכות הקשורות לעישון וניתוח מתיחת בטן.

כיצד מתבצע ניתוח להסרת עודפי עור?

בכדי להבין את ההתעקשות של המנתחים להפסקת העישון מצידכם לצורך ניתוח מתיחת בטן, יש להכיר באופן כללי את ההליך הכירורגי הכרוך בניתוח כזה. ניתוח מתיחת בטן נועד לטפל בעודפי עור שהצטברו באזור הבטן, זאת לאחר שפעילות גופנית קבועה אינה הצליחה להשיג את התוצאות הרצויות של בטן חטובה, הדוקה ומוצקה יותר.

כדי לצמצם את היקפי הגוף בצורה אסתטית, על המנתח הפלסטי לבצע חתך בבטן, להסיר עודפי עור ורקמות שומן מיותרים מאזור הבטן, לבצע חתך של הטבור כדי להפריד את העור בצורה טובה, להדק את סיבי השרירים בבטן כדי להעניק מראה מוצק לבטן, ולבסוף למתוח ולעצב את הבטן שתתאים לממדי הגוף החדשים.

למרות שניתוחי מתיחת בטן נחשבים כפרוצדורות לא מסוכנות עם מינימום סיבוכים, אלו הליכים כירורגיים מורכבים הדורשים מעורבות נרחבת ומשמעותית ברקמות הבטן המשתנות בצורה מלאכותית.

האם כל ניתוחי מתיחת בטן נחשבים מורכבים?

עודפי עור בבטן עשויים להתרכז באזורים שונים באזור נרחב זה, ולכן ישנם הליכים כירורגיים שונים לכל מטופל בהתאם לכמות וסוג עודפי העור מהם הוא סובל. כך במקרה של מטופלים שעברו ניתוח קיצור קיבה וכתוצאה מכך השילו קילוגרמים רבים ממשקלם, קיים הליך ניתוחי ייעודי לצורך טיפול והסרה של עודפי עור לאחר ירידה במשקל. הליך זה מאפשר להסיר עודפי עור בבטן וכן באזורים המקיפים אותה כמו גב, ישבן, ירכיים ואגן ולכן ניתוח זה נקרא גם מתיחת בטן מלאה (היקפית).

סוג נוסף של ניתוח מתיחת בטן, שנחשב להליך פשוט וקצר יחסית לעומת הניתוחים האחרים, הינו ניתוח מיני מתיחת בטן (מתיחת בטן חלקית) המתמקד בעודפי עור המתרכזים באזור הבטן התחתונה. משום כך ההליך הניתוחי אינו יהיה כרוך בפתיחה מלאה של הבטן, הידוק שרירים וכן ביצוע חתך בטבור לצורך התאמתו. לרוב נשים עם עודפי עור לאחר לידה יתאימו לסוג ניתוח זה.

מה הקשר בין עישון לניתוח מתיחת בטן?

ניתוח מתיחת בטן הינו הליך כירורגי אסתטי המטפל בעודפי עור המצטברים בבטן, ולכן ניתן לומר כי קיים קשר ישיר בין ניתוח כזה ובין הפסקת עישון לפני ביצוע הניתוח. ניתוחים פלסטיים, ובמיוחד ניתוח מתיחת בטן, כרוכים בהליכים כירורגיים פולשניים לרקמות הגוף – ולכן לאחר הניתוח הגוף מוכרח להתאושש ולהחלים בצורה טבעית ונכונה, זאת כדי לתקן את "הנזק" שנגרם לרקמות ולאפשר איחוי מלא ומיטבי של פצע הניתוח.

במקרה של ניתוח מתיחת בטן, המנתח מעצב ומתאים את רקמות הבטן להיקפי הגוף החדשים ומצומצמים לאחר הסרת עודפי העור, כך שרקמות אלו זקוקות לאספקת דם תקינה ורצופה כדי להחלים כמו שצריך. בין ההשלכות הבריאותיות השליליות שיש בעישון סיגריות, הן גורמות בין השאר לכיווץ של כלי הדם בגוף. לכן כאשר מטופל מעשן לפני ניתוח מתיחת בטן, הוא למעשה פוגע בהחלמה הבריאה והיעילה של הגוף להזרמת דם לרקמות שהיו מעורבות בניתוח, וכך מאריך את תקופת ההחלמה ואף מסכן את בריאותו ואת תוצאות הניתוח.

הפסת עישון – לפני או אחרי הניתוח?

אם אתם מתנחמים בעובדה כי תוכלו להימנע מעישון רק לפני תהליך הניתוח למתיחת בטן, חשוב לדעת כי ההנחיה על הפסקת עישון תקפה גם לאחר הניתוח. הסיבה העיקרית היא לצורך מניעת היווצרות נזקים לרקמות ומערכות הגוף כתוצאה מהכנסת ניקוטין לגוף, שכם הם עשויים להתרחש לפני וגם אחרי הניתוח. לרוב ההמלצה של המנתחים היא להימנע מעישון כחודש וחצי לפני ואחרי הניתוח, אך כמובן שהפסקת העישון היא הזדמנות לאמץ את ההרגל החדש הזה לתמיד ולהפסיק לעשן לאלתר.

האם יש הגבלות עישון גם בטיפולי מתיחת בטן ללא ניתוח?

עבור מטופלים הסובלים מהצטברות שטחית ונקודתית של עודפי עור בבטן, ישנם טיפולי מתיחת בטן לגברים ונשים שאינם כרוכים בהליכים כירורגיים פולשניים. לדוגמה מתיחת בטן בלייזר שאינה מצריכה חדר ניתוח והרדמה מלאה, ומאפשרת למצק את הבטן וגם לשאוב רקמות שומן עודפות מהבטן. למרות שמדובר על הליך לא פולשני שאינו כרוך בפתיחה כירורגית של הבטן, גם הסרת עודפי עור ללא ניתוח כוללים מעורבות של רקמות הגוף – ולכן ההמלצה היא להימנע מעישון גם לפני ואחרי טיפולים מסוג זה, זאת כדי לאפשר לגוף להחלים בצורה מהירה יותר וכן לשמר את תוצאות הטיפול לאורך זמן.

מהן ההשלכות של העישון על טיפולים אסתטיים?

כיוון שההשלכה המרכזית של עישון לפני ואחרי טיפולים קוסמטיים היא פגיעה באספקת הדם לרקמות, הרקמות עשויות להחלים בצורה איטית הרבה יותר, הפצע הניתוח עשוי להזדהם כתוצאה מאיחוי לא טוב או מהשפעה של רעלים המצויים בסיגריות, ואף להותיר צלקת לא אסתטית שתפגע בתוצאות הסופיות של ההליך הניתוחי שנועד לשפר את מראה הבטן מבחינה קוסמטית.

יתרונות של הפסקת עישון לפני ואחרי ניתוח מתיחת בטן

במידה והמחשבה על הפסקת עישון עדיין גורמת לכם לחוסר החלטיות בנוגע להתחלת הליך של ניתוח מתיחת בטן, כדאי לזכור כי מחיר מתיחת בטן נע בממוצע בין 25,000-60,000 ₪ – כך שתוכלו לחסוך את ההוצאות הרבות על קניית סיגריות לטובת שיפור הדימוי ומראה הגוף. ישנם סיכויים גבוהים שתזנחו את ההרגל הלא בריא של העישון גם לאחר החלמה מלאה של הגוף והרקמות לאחר הניתוח, וכך תוכלו לחסוך יותר בהוצאות הקבועות על קניית סיגריות.