נפתח בעובדה – כל הליך כירורגי, רפואי או אסתטי, מסתיים בצלקת מוחשית ונראית לעין באזור בו הניתוח בוצע. כיוון שניתוחים כוללים ביצוע חתך לעומק רקמות העור הטבעיות, הפרוצדורה הזו מותירה אחריה צלקת שלא ניתן להעלים באופן מוחלט. כשמדובר על ניתוח מתיחת בטן, ידוע כי ההליך כרוך בביצוע חתך גדול יחסית באזור הבטן, ולכן ההחלטה בנוגע לביצוע הניתוח קשורה לרוב גם לנשיאת צלקת לכל החיים.

החדשות הטובות הן שבמסגרת ניתוחים קוסמטיים כמו מתיחת בטן ניתן לטשטש ולמזער ככל הניתן את מראה הצלקת, וכך לאפשר לגוף מראה אסתטי ויפה יותר ללא השלכות של מראה הצלקת על תוצאות הניתוח האסתטי שבוצע. אם כך כיצד ניתן ליהנות מתוצאות הניתוח למרות הצלקת הכרוכה בכך, מהי הדרך שתסייע למזער את מראה הצלקת, והאם ישנן פרוצדורות המאפשרות מתיחת בטן ללא השארת צלקות? נרחיב על כל הנושאים הללו בעמוד הנוכחי.

מהי הפרוצדורה של ניתוח להסרת עודפי עור?

מתיחת בטן הינו ניתוח נפוץ ויעיל המעניק פתרון להסרת עודפי עור המתרכזים בבטן, וכך מאפשר להעניק לגוף מראה חטוב ואסתטי יותר. על מנת שהניתוח יעניק את התוצאות הרצויות של בטן הדוקה וחטובה, המנתח מבצע חתך לרוחב הבטן כדי לחשוף את סיבי השריר הזקוקים להידוק ומתיחה, וכך להקנות לבטן מראה שטוח יותר. במקביל להידוק השרירים הרופסים היוצרים את עודפי העור בבטן, המנתח יסיר באופן כירורגי את רקמות העור והשומן העודפים בבטן, וימתח ויעצב אותה בהתאם להיקפי הגוף החדשים.

מה מאפיין את הצלקת שנוצרת לאחר ניתוח מתיחת בטן?

במקרה של צלקת לאחר מתיחת בטן, מדובר על צלקת ארוכה יחסית הנפרשת לרוחב הבטן כיוון שרק כך המנתח יכול להגיע לסיבי השריר בבטן הדורשים הידוק. כיוון שמדובר על הליך אסתטי המשפר את המראה החיצוני, המנתח הפלסטי יבצע את החתך בבטן בצורה מחושבת וזהירה, ולכן לרוב החתך ימוקם באזור הבטן התחתונה בקו התחתונים כדי שניתן יהיה להסתיר אותו תמיד – גם כאשר הולכים לים ולבריכה ולובשים בגד ים בלבד. בדרך הזו גברים ונשים יוכלו לחשוף את בטנם המעוצבת והחטובה בגאווה, ללא כל זכר לצלקת הארוכה המקיפה את הבטן התחתונה.

צלקת לאחר ניתוח מתיחת בטן היקפית (מלאה)

קיימים סוגים שונים של ניתוחי מתיחת בטן לגברים ונשים, כאשר כל הליך כירורגי מותאם לכל מטופל בהתאם לכמות עודפי העור הקיימים בגופו, וכן המיקום של עודפי העור המיותרים. במקרה של עודפי עור לאחר ירידה במשקל, ניתן לראות אצל אנשים שירדו בצורה דרסטית במשקל ריכוז של עודפי עור נרחבים לא רק בבטן אלא באזורים המקיפים אותה כמו גב, ירכיים, ישבן ואגן.

לכן ההליך הניתוחי הנדרש להסרת עודפי עור משמעותיים ונרחבים הוא מקיף, ומכאן שמו. ניתוח מתיחת בטן היקפי מטפל בעודפי עור בבטן, גב, ישבן ואזורים נוספים כך שהצלקת לאחר הניתוח תהיה רחבה ומקיפה יותר, ותכלול את הבטן וכן את הגב. סוג צלקת זו דורשת באופן טבעי זמן החלמה ממושך יותר, וכן היא מוחשית וניכרת יותר על גופו של המטופל.

האם ניתן לבצע ניתוח מתיחת בטן ללא השארת צלקת גדולה?

מראה הצלקת על הגוף עשוי להרתיע אנשים שסובלים מעודפי עור קטנים ונקודתיים, ולכן הם יעדיפו להימנע מהליך ניתוחי וימשיכו לשאת את עודפי המעור המטרידים. עבור גברים ונשים כאלו יש בשורות טובות, כיוון שקיים הליך כירורגי של מתיחת בטן הנחשב קל ופשוט יותר מהניתוח הקלאסי – ולכן תהליך מראה הצלקת היא לרוב קטנה יותר.

ניתוח מסוג זה נקרא מיני מתיחת בטן, והוא נועד לטפל במצבורים של עודפי עור בבטן התחתונה ולכן אינו מצריך הידוק שרירים או חיתוך ועיצוב הטבור. כיוון שהניתוח מתמקד בבטן התחתונה בלבד, זהו הליך ייעודי ומומלץ עבור נשים עם עודפי עור לאחר לידה המעוניינות להחזיר לבטנן את המראה השטוח והצעיר.

כיצד הליך ההחלמה קשור לטשטוש צלקת לאחר הסרת עודפי עור בבטן?

מטופלים שעברו ניתוח מתיחת בטן משתחררים לביתם עם הנחיות רפואיות קפדניות, זאת כדי לאפשר לגוף ולאזור הניתוח להחלים ולהתאושש בצורה הטובה והמהירה ביותר. בנוסף להחלמה של הגוף, יש לזכור כי היצמדות להנחיות עשויה לשפר את מראה הצלקת שנותרת לאחר הניתוח. לדוגמה הימנעות מחשיפה לשמש במשך מספר שבועות לאחר הניתוח עשויה לייעל את תהליך ההצטלקות, כיוון שקרני השמש עשויות להזיק לתהליך ואף ליצור צלקת בולטת ולא אסתטית.

מתיחת בטן ללא צלקות – יש דבר כזה?

לאלו שמעדיפים להימנע לחלוטין מכל הליך כירורגי הכרוך בהשארת צלקת, קיימים טיפולים יעילים וחדשניים למטרת הסרת עודפי עור ללא ניתוח. טיפולים אלו אינם פולשניים, ולכן אינם מצריכים פתיחה של הבטן והותרת צלקת נראית לעין. מתיחת בטן בלייזר לדוגמה מתבצעת באמצעות החדרת סיב לייזר מזערי לרקמות הבטן, כאשר סיב זה מוחדר לגוף באמצעות חתכים זעירים במיוחד שלרוב אינם מותירים צלקת מוחשית.

טיפול נוסף המאפשר מתיחת בטן ללא ניתוח הינו תהליך הקפאת שומן, המבוצע על שכבת העור העליונה באמצעות מכשור מיוחד השולח גלי קור קיצוני לשכבות העור העמוקות, וכך מבצע הרס ממוקד של רקמות שומן ומאפשר מתיחה ומיצוק של הבטן.

למי מתאימים טיפולי מתיחת בטן ללא ניתוח?

על אף שטיפולים אלו אינם כרוכים בניתוח וצלקות, חשוב לדעת כי הם אינם מיועדים לכל מי שסובל מהצטברות של עודפי עור בבטן. כיוון שמדובר על הליך לא פולשני, הוא יעיל רק במקרים שקיימים עודפי עור שטחיים וקטנים באזור הבטן. לכן גברים ונשים עם עודפי עור משמעותיים יצטרכו לעבור ניתוח כירורגי להסרתם, ולקבל את העובדה שהליך זה כרוך בצלקת לרוחב הבטן.